تکنیک های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید به تقویت حافظه کودکان دبستانی خود کمک کنید.

این راهکارها در عین ساده بودن، اهمیت بسیار زیادی دارند و به کودکان شما کمک می کنند که در به خاطر سپردن موضوعات مختلف، راحت تر باشند و بتوانند خیلی بهتر و عمیق تر، مسائل را یاد بگیرند.

همان طور که می دانید، یادگیری در دوران کودکی خیلی بهتر از یادگیری در دوران بزرگسالی است. به همین دلیل بهتر است در سنین پایین، کودکان خود را برای یادگیری مسائل مختلف آماده کنید تا در سنین جوانی، مهارت های لازم در زمینه های مختلف را داشته باشند. با این حال، همه این موارد نیازمند تقویت حافظه آنهاست.

ورزش کردن

تاثیر ورزش بر تقویت حافظه کودکان دبستانی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ورزش کردن می تواند تاثیر مستقیمی بر تقویت حافظه کودکان دبستانی داشته باشد. از این رو، کودک شما بسته به علاقه خود، باید ورزشی انتخاب کرده و به صورت روزانه آن را انجام دهد. به علاوه، ورزش کردن می تواند تأثیر فوق العاده ای بر مدت زمان خواب کودک شما نیز داشته باشد. سعی کنید برای افزایش تمرکز و حافظه کودکان دبستانی خود، او را در ورزش های تیمی شرکت دهید تا مهارت برقراری ارتباط هم در افزایش پیدا کند
 

مطالعه هدفمند

تاثیر مطالعه هدفمند بر تقویت حافظه کودکان دبستانی
 
مطالعه هم یکی دیگر از راه های تقویت حافظه کودکان دبستانی به شمار می رود که تاثیر بسیار زیادی در تقویت حافظه آنها دارد. البته باید بدانید که مطالعه به تنهایی نمی تواند در این امر دخیل باشد. برای اینکه مطمئن شوید این روش به تقویت حافظه کودکان دبستانی شما کمک می کند یا خیر، بهتر است ماژیکی و یا مدادی به کودک خود بدهید و از او بخواهید که بخش های مهم کتاب را بعد از مطالعه، علامت گذاری کند و سپس برای شما توضیح دهد.
 

توضیح دادن برای والدین

توضیح دادن برای والدین و تاثیر آن بر روی تقویت حافظه کودکان دبستانی
 
 
در بخش قبل هم به اختصار گفتیم که بعد از این که کودک شما موضوع مطالعه کرد، از او بخواهید که موضوع را برای شما توضیح دهد. زمانی که کودکان در نقش یک معلم ظاهر می شوند و مسائل مختلف را به شیوه ای منطقی توضیح می دهند، خیلی بهتر می توانند مطالب درسی را به یاد داشته باشند. این روش نه تنها موجب تقویت حافظه کودکان دبستانی می شود بلکه تاثیر زیادی نیز بر یادگیری مطالب درسی برای آنها دارد و می توانند خیلی راحت تر مشکلات خود را در درس ها برطرف کنند.

دسته بندی مطالب

دسته بندی مطالب و تاثیر آن بر روی تقویت حافظه کودکان دبستانی
 

یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز و تقویت حافظه در کودکان دبستانی که تاثیر بسیار زیادی هم دارد، این است که برای آنها مطالب مختلف را به طور کامل دسته بندی کنید. به طور کلی، به خاطر سپردن موضوعات کوچک تر خیلی راحت تر از موضوعات گسترده و وسیع است. به همین دلیل هم سعی کنید مباحث درسی جدید را برای کودکان خود دسته بندی کنید تا راحت تر بتوانند آنها را در ذهن خود تثبیت کنند.

 
 

تقویت مهارت تصویرسازی

تقویت مهارت تصویرسازی
 
اگر کودکان بتوانند هر چیزی را که یاد می گیرند در ذهنم تجسم کنند، خیلی راحت تر امکان حفظ کردن و به خاطر سپردن موضوعات را خواهند داشت. از این رو، از کودک خود بخواهید که بعد از یادگیری مسائل مختلف، آن را در ذهن خود تصویر سازی کند و سپس برای شما نیز توضیح دهد که این تصویر سازی به چه صورت انجام شده است.
 

محدودیت استفاده از گوشی

محدودیت استفاده از گوشی
 

در حال حاضر با پیشرفت علم و فناوری، خیلی از افراد از گوشی های هوشمند خود برای مسائل مختلف استفاده می کنند. در همین حین، بسیاری از کودکان هم به سراغ بازی های موبایل رفتند و فعالیت بدنی خیلی کمتری دارند.

استفاده مداوم و طولانی مدت از گوشی های هوشمند نه تنها می تواند بر چشم کودکان تاثیر منفی بگذارد، بلکه موجب افت حافظه آنها نیز می شود. به همین دلیل هم برای تقویت حافظه آنها، یک بازه زمانی برای استفاده آنها از گوشی های هوشمند تعیین کنید و در زمان های دیگر، آنها را به انجام فعالیت های بدنی و بازی های فکری بیشتری تشویق نمایید.

دور کردن حواس پرتی ها
دور کردن حواس پرتی ها
زمانی که فرزند شما در حال مطالعه و یادگیری است، فاکتورهای حواس پرتی او را به حداقل برسانید. برای مثال، اگر نزدیک پنجره نشسته، پنجره را ببندید و پرده را بکشید تا افرادی که در کوچه رد می شوند و صدای خودروها او را اذیت نکند. تلویزیون را خاموش کنید و با تلفن صحبت نکنید. به طور کلی، سعی کنید محیطی آرام و دور از هرگونه حواس پرتی برای کودک خود به وجود بیاورید تا بتواند به تقویت حافظه کمک کنید.

سخن نهایی

در این مقاله از لند اسپا، برخی از بهترین روش ها برای تقویت حافظه کودکان دبستانی را به شما معرفی کردیم. همان طور که متوجه شدید، استفاده از هر یک از این راهکارها می تواند تاثیر بسیار زیادی بر افزایش و تقویت مهارت های کودک شما داشته باشد. علاوه بر اینکه یادگیری در دوران کودکی تاثیر فوق العاده بیشتری بر رشد مغز دارد و افراد در سنین پایین تر، خیلی راحت تر می توانند مسائل را به خاطر بسپارند. از این رو، مطمئن شوید که کودک شما علاوه بر داشتن خواب و غذای مناسب، فاکتور های بالا را نیز رعایت می کند.